Inwestycja w lokal gastronomiczny – 5 praktycznych porad

Dobrze wyposażona kuchnia gastronomiczna to podstawa, by pracować szybko i wydajnie. Każdy, kto miał przyjemność pracować w restauracji bądź innym miejscu odpowiedzialnym za serwowanie jedzenia doskonale wie, że kluczem do osiągnięcia celu jest organizacja. Jeśli każdy zna swoja role i miejsce w kuchni praca jest wykonywana we właściwym czasie nawet przy maksymalnym obłożeniu. By jednak tak się stało, istotni są nie tylko kompetentni pracownicy, ale fundament, czyli wyposażenie, które jest w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym potrzebom.

Na co zwrócić uwagę podczas doboru sprzętu gastronomicznego?

Zakładanie lokalu gastronomicznego wiąże się ze ściśle określonymi procedurami. Właściciel musi zadbać o bezpieczeństwo oraz spełnienie norm, które odpowiednie zagwarantują odpowiednie warunki przygotowywania posiłku. Wszelkie niedopatrzenia i uchybienia mogą skutkować z brakiem zgody na otwarcie lokalu. Szczegółowe zaplanowanie przestrzeni będzie fundamentem do efektywnych działań, dlatego tak istotne jest, by zadbać o projektowanie odpowiedniej strefy roboczej oraz dobrze dobranych sprzętów.

CENA — dla wielu będzie to istotna kwestia, szczególnie że inwestycja w lokal gastronomiczny to niemały wydatek. Warto jednak pamiętać, że niskie ceny rzadko kiedy przekładają się na wydajność. Jeśli lokal ma potencjał na duży obrót i został wyposażony w dużą salę, to trzeba pamiętać również o sprzęcie, który sprosta oczekiwaniom w wymagających warunkach. Bardzo często okazuje się, że inwestycja w dobry sprzęt skutkuje oszczędnościami w przyszłości. Znany i ceniony producent zadba o dostęp do części zamiennych dla gastronomii, dzięki czemu nawet podczas usterki nie trzeba inwestować w nowy sprzęt.

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ – to czynnik, który ma bezpośredni związek z bieżącymi wydatkami. Producenci, którzy nie boją się nowoczesnych rozwiązań, doskonale zdają sobie sprawę, jak ogromny potencjał tkwi w wydajnej pracy, ale nie zapominają o oszczędności. Sprzęty oszczędzające media umożliwią stopniową minimalizację wydatków. Być może w skali miesięcznego użytkowania prądu w gospodarstwie domowym różnica jest niewielka, ale miesięczne wydatki na rachunki w restauracji nierzadko sięgają kilku tysięcy złotych, stąd wdrożenie planu energooszczędności jest konieczne.

ROZMIAR – wartość, która dla wszystkich jest logicznym czynnikiem odpowiedzialnym za efektywnie urządzone wnętrze, ale ostatecznie wiele osób bagatelizuje niuanse, które dla pracownika są barierą dla szybkiej pracy. Niezależnie czy miejsce jest odpowiedzialne za przygotowywanie przystawek, siekanie, robienie ciasta czy obróbkę termiczną każdy musi mieć odpowiednio przygotowany teren, by móc bez przeszkód realizować kolejne zadanie. Niewielkie przestrzenie, źle ulokowane gniazdka elektryczne czy niewłaściwie posegregowane strefy robocze wprawiają chaos. Lokal gastronomiczny rządzi się swoimi prawami, a wywrócenie „do góry nogami” ogólnie przyjętych norm może skutkować powolnie wykonywanymi obowiązkami.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę horecaparts.pl specjalizującej się w dostarczaniu części zamiennych do gastronomii.

Poprzedni artykułDlaczego warto kupić telefon z systemem Android?
Następny artykułJak eksportować towar do Austrii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj