Wraz z rozwojem przedsiębiorstwa może okazać się, że posiadane zaplecze technologiczne jest niewystarczające do zrealizowania ustalonych planów produkcyjnych. Stąd właśnie bardzo często pojawia się konieczność przeniesienia działalności do nowej lokalizacji, oferującej między innymi więcej miejsca lub lepsze pod względem logistycznym warunki. Tym samym konieczne może stać się relokowanie maszyn, instalacji i linii produkcyjnych.

Czym jest relokacja maszyn?

Relokacja maszyn przemysłowych to nic innego, jak przeniesienie ich na inne miejsce. Ze względu na stopień skomplikowania stosowanych w przedsiębiorstwach produkcyjnych urządzeń, a także ich rozmiary, proces relokacji jest bardzo skomplikowany, wymagający dużego doświadczenia, rzetelnej wiedzy z zakresu technologii, a także doskonałej organizacji. Tylko przy spełnieniu tych wszystkich warunków możliwe jest relokowanie urządzeń bez zbędnych opóźnień i bez ryzyka uszkodzeń. Dlatego do zadań takich jak te należy zatrudniać wyłącznie wyspecjalizowane firmy, takie jak Inter-Tech.

Jak to działa?

Pełen proces relokacji składa się z kilku następujących po sobie etapów. W pierwszej kolejności wykonywany jest plan – brane są tutaj pod uwagę takie czynniki jak ilość i wielkość maszyn do przeniesienia, możliwości ich demontażu, ilość i rodzaj środków transportu niezbędnych do przewiezienia ładunku, dystans do pokonania na drodze do nowej lokacji i wiele innych. Na tym etapie sporządzana jest również wycena oraz umowa, niezbędna do tego, by firma zajmująca się relokacją mogła przystąpić do pracy. Następnie urządzenia są – w miarę potrzeb i możliwości – demontowane i ładowane przy pomocy odpowiednio wyposażonych urządzeń dźwignicowych na środki transportu. Po dowiezieniu na miejsce dokonuje się rozładunku urządzeń oraz ich ponownego montażu na podstawie dostępnej dokumentacji technicznej. Na marginesie warto dodać, że relokacja maszyn może odbywać się również w obrębie jednego zakładu, na przykład w sytuacji kiedy potrzebne jest przeorganizowanie pracy.

Ile to kosztuje?

Nie sposób w sposób jednoznaczny ustalić kwoty, jaką musimy zapłacić za wykonanie relokacji, ponieważ jest ona uzależniona od wielu czynników, takich jak ilość i wielkość przenoszonych sprzętów (niektóre z nich mogą wymagać użycia środków do transportu obiektów wielkogabarytowych, co wymaga dodatkowych zabiegów organizacyjnych, np. uzyskania pozwoleń od zarządów dróg) czy dystans, który maszyny mają pokonać w drodze do nowego zakładu. Dlatego też każde zlecenie jest wyceniane w sposób indywidualny. Należy jednak podkreślić, że relokacja jest w niemal każdym przypadku dużo mniej kosztowna, niż zakup wyposażenia do nowego zakładu.

Poprzedni artykułPalety plastikowe z atestem higienicznym – wykorzystaj z przemyśle spożywczym
Następny artykułGeneratory tlenu i azotu – czym są i do czego służą?

1 KOMENTARZ

  1. Relokacja maszyn to kosztowna i nieprosta sprawa. W zależności od rozmiarów maszyny przemysłowej, transport może wymagać specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu. Trudno oszacować koszt takiego transportu, bo składa się na niego dużo zmiennych m.in: gabaryty towaru, waga no i oczywiście odległość. Warto pamiętać zawsze, że wycena będzie indywidualna bo każda maszyna jest inna 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj