Doświadczenie, czyli rzecz niezbędna w branży przemysłowej

Eksperci, fachowcy, specjaliści – takich osób szuka branża przemysłowa. Dziś nie wystarczą już tylko dyplomy wyższych uczelni. Choć wiedza nadal jest w cenie, to na rynku ważne jest to, żeby wiedzieć jak ją wykorzystać. Do tego niezbędne jest doświadczenie zawodowe nabyte na praktykach, stażach, szkoleniach oraz w samej pracy zawodowej.

Dzisiejszy system edukacji oferuje wiele możliwości rozwoju już na etapie szkoły średniej. Chodzi tutaj głównie o szkoły zawodowe i branżowe, które przygotowują uczniów do poszukiwanych na rynku pracy zawodów – elektryk, ślusarz, spawacz, ale też informatyk, inżynier budownictwa czy logistyk. Szkoły nie tylko w teorii starają się odpowiadać na zapotrzebowania rynku pracy, ale realnie współpracują z okolicznymi przedsiębiorstwami, firmami i innymi zakładami pracy.

Co jest owocem tej współpracy? Atrakcyjna oferta praktyk i stażów. Obecnie wiele firm dba o pracowników już na etapie edukacji. Dzięki temu, kiedy ci ukończą szkołę, zakłady pracy otrzymują już kompetentne i wyszkolone kadry. W wielu przypadkach wiąże się to też ze stypendiami dla uczniów oraz programem zagranicznych wyjazdów edukacyjno-zawodowych.

Praktyki i staże to zresztą bardzo ważna forma zdobywania doświadczenia, którą cenią sobie przedsiębiorcy. Dzięki udziałowi w takich programach widać, że przyszły pracownik sam chce się rozwijać, zdobywać wiedzę i doświadczenie. Nawet w czasie wykonywania pracy zawodowej warto pomyśleć o dodatkowych szkoleniach, podnoszących nasze kompetencje. Pracodawcy wielokrotnie patrzą na takie inicjatywy przychylnym okiem i dofinansowują je z własnych kieszeni.

Studia wyższe to zwykle ważny etap dla każdej osoby, która chce rozwijać się zawodowo. Warto posłużyć się tutaj przykładem. Pewien chłopak jeszcze w liceum podjął pracę w jednym z lokalnych przedsiębiorstw. Był tam zwykłym pracownikiem fizycznym, ale zbierał już pierwsze doświadczenia. Wraz z czasem podjął studia, zdobył tytuł inżyniera oraz magistra. Wraz z tym pracodawca postanowił go nagrodzić – przeniósł swojego podopiecznego do biura, dał mu awans oraz podwyżkę. Ten wdrożony od podstaw w prace firmy wiedział już, jak odpowiednio zarządzać jej logistyką, za co został doceniony.

Jak widać doświadczenie w branży przemysłowej można zbierać na wiele sposobów. Ważne jest w tym, żeby cały czas się rozwijać, poszerzać swoją wiedzę oraz kompetencję. Z czasem odbierzemy płynące z tego profity.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Hosemann Polska Sp. z o.o. – producentem i dystrybutorem specjalistycznych elementów przemysłowych takich jak węże metalowe, kompensatory czy złącza obrotowe.

Poprzedni artykułAlfa Romeo Stelvio: super styl i super moc!
Następny artykułJak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj