Domy szkieletowe - zalety i wady konstrukcji prefabrykowanych

Domy szkieletowe, choć przez wiele lat uważane za nieodpowiednie na warunki klimatyczne panujące w naszym kraju, w ostatnich latach znacząco zyskały na popularności. Szereg zalet sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na budowę konstrukcji szkieletowych.

Czas to pieniądz, czyli koszty inwestycji

Duże znaczenie podczas wyboru sposobu budowy domu ma czas oraz koszty jakie wiążą się z planowaną inwestycją. W tym budownictwie, dzięki zastosowaniu konstrukcji półfabrykowanych czas powstawania domu jest znacznie krótszy niż w przypadku budownictwa tradycyjnego i wynosić może nawet 2-3 miesiące. Z racji tego, że budynek wykonywany jest praktycznie w całości z materiałów suchych, istnieje możliwość stawiania go niezależnie od pory roku, również w okresie zimowym. Problemu nie stanowi także modernizacja budynku jak również jego powiększenie czy rozbudowa.

Skrócenie czasu budowy ma znaczący wpływ na oszczędności związane z poczynioną inwestycją, i to nie tylko biorąc pod uwagę redukcję kosztów generowanych przy wykonawstwie, ale także tych powstałych za sprawą transportu materiałów oraz opłat związanych z mieszkaniem, które jest zajmowane podczas trwania budowy nowego domu.

Znaczącą zaletą domów szkieletowych jest materiał z którego są wykonane. Drewno będące jedynym materiałem budulcowym konstrukcji domu, za sprawą swoich naturalnych właściwości, zapewnia budynkowi szczególnie korzystny mikroklimat, który pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz zdrowie mieszkańców. Jako, że jest to naturalne tworzywo budowanie domów tym sposobem, stanowi rozwiązanie energooszczędne, ekologiczne i bliższe naturze.

Jakość materiałów i dom na lata

Każda rodzaj budowy czy konstrukcji domu posiada również wady. Budownictwo szkieletowe również wiąże się z kilkoma. Najwięcej z nich dotyczy materiału oraz technologii stosowanej do budowy całej konstrukcji. Aby była ona wytrzymała i odporna, a także żeby spełniła wszystkie obowiązujące normy bezpieczeństwa ważne jest zastosowanie materiałów najwyższej jakości. Drewno odpowiednie do tego typu konstrukcji powinno być suszone przemysłowo, ostrugane a także sfrezowane. Co prawda, tak przygotowany materiał jest dostępny w Polsce, jednakże wiąże on się z wyższą ceną. Dlatego też większość wykonawców stosuje drewno tańsze, które za sprawą mniejszej obróbki i impregnacji jest bardziej podatne na zawilgocenia. Problematyczną kwestią może stać się również ogrzewanie. Tego typu konstrukcja bardzo szybko się nagrzewa, co dla wielu osób stanowi znaczącą zaletę, jednakże za sprawą niewielkiej bezwładności ciepła, bardzo szybko po wyłączeniu ogrzewania wytraca ciepło. Jest to o tyle problematyczne, że nawet letnie noce mogą wymusić na właścicielach zastosowanie dodatkowego ogrzewania, gdyż temperatura pomieszczenia, nawet mocno nagrzanego w ciągu dnia, w nocy znacząco spada. Największym mankamentem tej technologii jest to, że jest ona w bardzo niewielkim stopniu rozpowszechniona w naszym kraju, natomiast stosowanie tego typu konstrukcji wymaga się bardzo dużej dokładności oraz specjalistycznych umiejętności.

Z budownictwem szkieletowym związany jest szereg korzyści, jednakże nie jest to sposób konstrukcji pozbawiony wad. Przede wszystkim wybór typu konstrukcji zależy od tego czy szukamy domu na 50 lat, wybudowanego w przeciągu 2-3 miesięcy, czy wolimy postawić na kilkupokoleniowy dom którego budowa zajmuje dłuższy czas.

Poprzedni artykułMini garderoba o wielkich możliwościach. Jak zaaranżować ją w sypialni?
Następny artykułModna łazienka. Trendy 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj