Klimatyzacja przestaje być przywilejem i powoli staje się obowiązkową instalacją w domu lub pomieszczeniach użyteczności publicznej. Dostępność wielu różnych systemów na rynku sprawia, że ciężko jest wybrać idealne urządzenie chłodzące. Osoby, które szukają kompleksowego rozwiązania w kwestii chłodzenia, z pewnością docenią klimatyzatory kanałowe. Czym są, jakie mają zalety i gdzie znajdują zastosowanie? Odpowiadamy!

Czym jest klimatyzacja kanałowa?

Klimatyzacja kanałowa, jak sama nazwa wskazuje, stanowi system kanałów rozprowadzonych w ścianach i suficie do pomieszczeń w całym budynku, który ma być chłodzony. Odpowiednio poprowadzona instalacja pozwala na chłodzenie wybranych pomieszczeń lub utrzymanie optymalnej temperatury w całym obiekcie. System przewodów, o okrągłym lub prostokątnym kształcie, podłączony jest do klimatyzatora kanałowego, czyli urządzenia odpowiedzialnego za działanie całej instalacji i uzdatnianie powietrza. Jednostki wewnętrzne klimatyzatora kanałowego wyposażone są w dwa lub więcej wentylatorów, dzięki czemu zapewniony jest stały przepływ powietrza – tłumaczy specjalista z firmy DsTechnik.

Klimatyzacja kanałowa pozwala za pomocą tylko jednego urządzenia utrzymać optymalną temperaturę w dowolnej ilości pomieszczeń. Ponadto działa w sposób analogiczny do pozostałych systemów klimatyzacji – oznacza to, że może zarówno chłodzić, jak i ogrzewać czy oczyszczać przepływające powietrze. Jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku hoteli, restauracji, sklepów wielkopowierzchniowych, biurowców, gabinetów lekarskich, hal magazynowych czy lokali usługowych, a od niedawna znajduje zastosowanie również w prywatnych domach.

Zalety klimatyzacji kanałowej

Największą zaletą klimatyzacji kanałowej jest to, że eliminuje ona potrzebę instalowania pojedynczych urządzeń w każdym pomieszczeniu. Do klimatyzatora kanałowego można podłączyć wiele przewodów, dlatego sprawdzi się zarówno w przypadku małych budynków, jak i obiektów o dużej powierzchni. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, klimatyzację kanałową można rozbudowywać i powiększać o dodatkowe kanały. System charakteryzuje się bardzo wysoką wydajnością, a jednocześnie bezgłośną pracą.

W zależności od wybranego modelu klimatyzatora kanałowego możemy ustawić odmienną temperaturę w różnych pomieszczeniach. Sterowanie urządzeniem odbywa się przy pomocy protego w obsłudze, zewnętrznego panelu ściennego. Instalacja jest dyskretna, ponieważ wszystkie przewody są zabudowywane, a w przypadku braku miejsca w ścianach – montowane nad podwieszanym sufitem. W klimatyzowanych pomieszczeniach widoczne są jedynie kratki zamontowane na ścianie bądź w suficie, dlatego klimatyzacja kanałowa jest rozwiązaniem estetycznym i nie wpływa negatywnie na wystrój wnętrza.

Montaż klimatyzacji kanałowej

Montaż klimatyzacji kanałowej jest procesem skomplikowanym, który przeprowadzać mogą wyłącznie doświadczeni instalatorzy klimatyzacji, z zachowaniem niezbędnych środków bezpieczeństwa. Pod żadnym pozorem nie można podejmować samodzielnych prób instalacji, ponieważ nieprawidłowy montaż klimatyzacji kanałowej może być przyczyną wycieku wody, porażenia prądem lub pożaru. Ponadto dobór urządzeń i montaż klimatyzacji kanałowej powinien być przeprowadzony w taki sposób, aby instalacja współgrała z wentylacją lub rekuperacją, zastosowaną termoizolacją bądź sposobem ogrzewania budynku.

Z uwagi na konieczność wykonania odpowiednich przepustów prace należy uwzględnić już na etapie projektowania budynku i przeprowadzić w fazie budowy. Instalacja klimatyzatora kanałowego w obiektach, których budowa została już ukończona, również jest możliwa, jednak będzie znacznie bardziej skomplikowana i tym samym – kosztowna.

Poprzedni artykułWłaściwości i walory użytkowe drutów półtwardych
Następny artykułCo to są kasety aluminiowe i do czego są używane?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj