W dzisiejszych czasach, każda, nawet najmniejsza firma korzysta z programów komputerowych. Na rynku znaleźć można gotowe rozwiązania (tzw. oprogramowanie pudełkowe), jak i pisane na zamówienie. Czym są i czy warto inwestować w zindywidualizowane programy?

Czym jest oprogramowanie tworzone na zamówienie?

Oprogramowanie tworzone na zamówienie jest spersonalizowanym produktem napisanym dla konkretnej osoby lub instytucji, na podstawie jej potrzeb oraz oczekiwań. Bardzo często, zwłaszcza w przypadku dużych i rozbudowanych firm, oprogramowanie stworzone na zamówienie może nie tylko przyspieszyć, usprawnić pracę firmy, ale i pozwolić na lepszą, szybszą obsługę kontrahentów czy klientów. Często spotkanymi rozwiązaniami wśród oprogramowania pisanego na zamówienie są m.in.:

  • systemy rezerwacyjne hoteli bądź salonów urody,
  • systemy pozwalające na zarządzanie produkcją,
  • systemy kalkulacji i wycen.

Kto zajmuje się pisaniem programów na zamówienie?

Spersonalizowane programy można napisać samodzielnie wewnątrz firmy, jak i zlecić to profesjonalistom. Stworzone przez specjalistów oprogramowanie na zamówienie to oszczędność czasu, ale i gwarancja, że wprowadzone rozwiązania będą efektywne, a program pozbawiony błędów, które mogłyby wywołać np. wyciek danych. Ponadto warto podkreślić, że firmy informatyczne trudnią się nie tylko pisaniem programów, ale i: wykonywaniem niezbędnych analiz, tworzeniem wymaganej dokumentacji, świadczeniem usług postprojektorowych (szkolenia, monitoring etc.) oraz projektowaniem sprzętu komputerowego.

Jakie są zalety i wady oprogramowania na zamówienie?

Jak każde rozwiązanie, również oprogramowanie na zamówienie posiada zalety oraz wady. Zacznijmy od plusów takiego rozwiązania. Wśród nich niewątpliwie należy wymienić możliwość szerokiego dopasowania specyfiki programu do potrzeb przedsiębiorstwa. Dodatkowo może on posiadać niezwykle rozbudowane i specyficzne funkcjonalności, które nie sposób znaleźć w rynkowych programach. Kolejną z zalet oprogramowania na zamówienie jest brak ograniczeń licencyjnych oraz możliwość szybszej, łatwiejszej i tańszej integracji z innymi systemami działającymi w firmie czy instytucji, a także proste wprowadzanie modyfikacji, gdy zaistnieje taka potrzeba. Ponadto programiści zajmujący się tworzeniem spersonalizowanych programów często zapewniają swoim klientowi bogaty pakiet wsparcia, podczas wdrażania oraz wykorzystywania programów. Dzięki dostosowaniu ich cech do potrzeb, pracownicy zazwyczaj szybciej uczą się korzystania z oprogramowania oraz usprawniają swoją pracę.

Warto podkreślić, że pomimo wysokiej dbałości programistów o jakość stworzonego produktu może on zawierać tzw. wady wieku dziecięcego, które będą musiały być usunięte. Nie ma także możliwości sprawdzenia recenzji danego oprogramowania, tego jak się sprawdza i, czy spełnia swoją rolę. W razie zaprzestania działalności firmy, która stworzyła oprogramowanie na zamówienie, traci się dostęp do profesjonalnej pomocy mogącej rozwiązać kłopoty z programem.

Czy warto zainwestować w oprogramowanie na zamówienie?

Jak można zauważyć powyżej, wykorzystanie w firmie oprogramowania na zamówienie może przynieść wiele korzyści, w tym również finansowych. Dużą przeszkodą do wdrożenia zindywidualizowanego oprogramowania do przedsiębiorstwa, zwłaszcza małego lub nowego na rynku, są wysokie koszty początkowe inwestycji. Warto jednak zaznaczyć, że wydatki te bardzo szybko zwracają się podczas bieżącego korzystania z oprogramowania, ponieważ płaci się jedynie za realnie wykorzystywane funkcje i moduły, a praca całego zespołu przebiega sprawnej. Zastosowanie wysokiej jakości rozwiązań nie tylko usprawnia działanie i zwiększa jego wydajność, ale i pomaga w rozwiązywaniu problemów, które firma napotka na swojej drodze oraz ułatwia osiągnięcie określonych celów biznesowych.

Poprzedni artykułPomysł na prezent dla dziecka – zastawa stołowa z sylikonu
Następny artykułCzym jest aseksualizm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj