Czajnik elektryczny – metalowy czy plastikowy?

Czajnik to jedno z tych urządzeń kuchennych, bez którego prawdopodobnie nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania. Gorąca kawa to w wielu domach nieodzowny element poranka, a herbata – wieczoru. I chociaż czajnik to podstawowe i proste w działaniu urządzenie AGD, niekoniecznie prosto jest zdecydować się na konkretny model. W przypadku czajników elektrycznych wybór jest ogromny: duży przedział cenowy, mnogość funkcji, ale też sam rodzaj: metalowy czy plastikowy – to wszystko nie ułatwia zakupu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji.

Czajnik elektryczny metalowy

Materiał wykonania czajnika to jeden z podstawowych elementów, który powinieneś sprawdzić przed zakupem czajnika elektrycznego. Dlaczego jest tak ważny? Bo od jakości tworzywa w dużej mierze zależy trwałość całego produktu, ale też sposób jego używania. Czajniki elektryczne najczęściej są wykonywane z plastiku, stali, szkła lub ceramiki.

Czajniki metalowe są zdecydowanie cięższe od ich plastikowych odpowiedników. Jeśli Twoim głównym założeniem przy zakupie czajnika jest to, że ma być on lekki i poręczny – prawdopodobnie nie będzie to najlepszy wybór. Z kolei nieocenioną zaletą tego rodzaju urządzeń jest ich trwałość i elegancki wygląd. Czajniki metalowe dobrze prezentują się w kuchniach o typowo nowoczesnym designie, jak i w tradycyjnych wnętrzach. Na pochwałę zasługuje też ich znakomita termoizolacja, przez co woda w czajniku pozostaje gorąca przez dłuższy czas.

Czajnik elektryczny plastikowy

Jeśli nie możesz się zdecydować i potrzebujesz dużego wyboru – szukaj wśród czajników plastikowych. To dobry czajnik do nowego mieszkania czy studenckiej kawalerki – ceny plastikowych modeli zaczynają się już od 30 złotych (polecane modele znajdziesz tutaj: https://www.neo24.pl/maleagd/dokuchni/czajniki.html). Przy tym nie należy zakładać, że niska cena czajnika plastikowego równa się jego niskiej jakości.

Do zdecydowanych zalet plastikowych czajników zaliczymy ich niewielką wagę, przez co łatwo jest je podnieść i przemieścić – nawet, gdy są wypełnione wodą. Sztuczne tworzywa nie przewodzą też tak dobrze ciepła, jak metale, dlatego plastikowe modele nagrzewają się z zewnątrz zdecydowanie wolniej, przez co są bezpieczniejsze. To, co może przeszkadzać przy eksploatacji czajnika z takiego tworzywa to konieczność kilkukrotnego zagotowania wody przed jego pierwszym użyciem. W przeciwnym razie woda może mieć posmak plastiku i nieprzyjemny zapach.

Na co zwrócić uwagę oprócz materiału?

Oprócz sposobu wykonania i materiału ważne są też inne elementy czajników. Żeby model, który wybierzesz, idealnie sprawdził się u Ciebie, zwróć uwagę też na:

  • moc urządzenia – im większa, tym krótszy czas zagotowania się wody. Czajniki elektryczne spotkamy o mocy od 600 do nawet 3000 W,
  • rodzaj grzałki – spiralna lub płytowa. W przypadku spiralnej woda musi zawsze całkowicie ją zakrywać, aby nie doszło do spalenia urządzenia. Grzałka płytowa jest umieszczona w podstawie czajnika. Zapobiega osadzaniu się kamienia w urządzeniu. Czajniki z grzałkami płytowymi najczęściej są droższe,
  • dodatkowe funkcje – znajdziemy ich na rynku coraz więcej. Jest to m.in. regulacja temperatury, wyświetlacz z temperaturą, dźwięk informujący o zakończonym gotowaniu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Neo24.

https://www.neo24.pl/

Poprzedni artykułCzym kierować się przy wyborze drona?
Następny artykułProdukty do montażu okien

1 KOMENTARZ

  1. Ja postawiłam na stalowy czajnik ariete. Z serii vintage, więc w dodatku fajnie wygląda, szybko zagrzewa wodę i nie czuć posmaku plastiku w herbacie 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj