Początki fotoceramiki sięgają 1855 roku, kiedy to Pierre Michel Lafon de Camarsac opracował pierwszy proces tego typu. Przez te wszystkie lata technika ta ewoluowała, choć niektóre jej elementy pozostały zbliżone do swojej pierwotnej formy. W niniejszym tekście przyjrzymy się nieco bliżej samej fotoceramice oraz używanym obecnie do jej tworzenia systemom.

Czym jest fotoceramika?

Najprościej rzecz ujmując, jest to technika fotografii, polegająca na umieszczaniu obrazów fotograficznych na ceramicznym podłożu. Po nałożeniu taki obraz utrwala się przez wypalanie w wysokiej temperaturze. Technika ta jest najczęściej kojarzona z wizerunkami zmarłych osób, umieszczanymi na ich nagrobkach. Trzeba jednak pamiętać, że z jej wykorzystaniem można także ozdabiać zastawy stołowe oraz właściwie dowolne inne wyroby ceramiczne, np. porcelanowe ozdoby. W ten sposób można też pokrywać powierzchnię szkła. Do Polski proces ten zawędrował w latach 60. XIX wieku. Pierwsze kolorowe fotografie na ceramice zaczęły pojawiać się w naszym kraju w 1995 roku.

naczynia ceramiczne

Elementy systemów do fotoceramiki

Sercem stosowanej obecnie techniki umieszczania zdjęć na powierzchni ceramiki jest drukarka. Najczęściej będzie ona laserowa, gdyż dzięki temu uzyskuje się wysoką jakość druku. Drukarki używane w tym procesie są do niego specjalnie przygotowywane i wyposażone w tonery ceramiczne, umożliwiające nałożenie zdjęcia na wyroby z ceramiki.

Drugim z obowiązkowych urządzeń będzie piec do ceramiki. Ten element procesu fotoceramicznego pozostał niezmienny i nadal praktykowane jest wypalanie zdjęć w celu nadania im trwałości. Aktualnie dostępne na rynku piece są bezpieczne i działają na energię elektryczną. Mają też stosunkowo niewielkie rozmiary, dzięki czemu nie potrzebują dużo miejsca.

Opcjonalnie system fotoceramiczny może także zawierać laminator. Z jego pomocą można nie tylko zabezpieczać papierowe wydruki zdjęć warstwą folii, ale także nabłyszczać ich powierzchnię z wykorzystaniem kalek barwiących.

Oprócz samych urządzeń produkcja zdjęć na ceramice nie obejdzie się też bez odpowiednich materiałów — specjalnie przygotowanego papieru i samej ceramiki (np. płytek porcelanowych).

Wszystkie niezbędne elementy można znaleźć na https://dekografix.pl/.

O czym pamiętać podczas eksploatacji systemów fotoceramicznych?

Przede wszystkim korzystając z drukarek i innego sprzętu należy zadbać o odpowiedni serwis tych urządzeń. Powinno się korzystać wyłącznie z usług autoryzowanych firm, gdyż jeśli zajmą się nimi niewykwalifikowane osoby lub założone zostaną części wątpliwej jakości, może nawet zaistnieć konieczność wymiany całego sprzętu. Zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu złotych nie jest warte utraty możliwości serwisu pogwarancyjnego.

Podsumowanie

Fotoceramika to bardzo prosty sposób na ozdabianie wyrobów ceramicznych. Choć kojarzy się głównie z wykonywaniem zdjęć nagrobkowych, technikę tę wykorzystuje się także przy produkcji zastaw stołowych i ozdób wykonywanych z np. porcelany lub nawet szkła. Aktualnie wykorzystywane systemy fotoceramiczne pozwalają zająć się tym właściwie każdemu, gdyż ich obsługa jest bardzo prosta i nie wymaga umiejętności artystycznych.

Poprzedni artykułProdukty wysokotemperaturowe w przemyśle
Następny artykułWaga również może być wygodnym narzędziem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj