Wagi stały się bardzo zaawansowanymi technologicznie urządzeniami. Od wag łazienkowych z połączeniem Wi-Fi po ultra-precyzyjne urządzenia stosowane w badaniach lub przemyśle, nowoczesne wagi są w stanie niemal natychmiast wykonać bardzo dokładne pomiary. Jednak nie zawsze tak było, dlatego przyglądniemy się różnym systemom, które pojawiły się na przestrzeni tysiącleci.

Wagi do ważenia zostały wymyślone z konieczności. Ponieważ handel rozwijał się w czasach starożytnych, kupcy potrzebowali sposobu na oszacowanie wartości towarów, których nie można po prostu policzyć po kawałkach, takich jak na przykład bryłki złota o nieregularnym kształcie. Najstarsze relikty wag zostały odkryte w dolinie rzeki Indus, w pobliżu dzisiejszego Pakistanu, a pochodzą z około 2000 r.p.n.e. Te pierwsze wagi były właściwie wagami, wykorzystującymi dwie płyty przymocowane do belki napowietrznej, które same były przymocowane do centralnego słupa. Pomiar wykonano przez umieszczenie przedmiotu mierzonego na jednej płytce i kamieni imitującymi ciężar na drugiej, aż do osiągnięcia równowagi.

Równowagi miały silne znaczenie symboliczne w wielu cywilizacjach: np. równowaga używana przez egipskiego boga Anubisa do ważenia serc zmarłych i decydowania, które z nich są warte wejścia do nieba. Mierzenie za pomocą równowagi może być bardzo dokładne, ale można go również łatwo oszukać. Być może najsłynniejszym przykładem takielowanej równowagi był ten, którego używał wódz Celt Brennus około 390 roku p.n.e. kiedy zdobył Rzym i zażądał okupu w wysokości 1000 funtów złota. Kiedy Rzymianie narzekali na Brennusa, że zmodyfikował wagę, Brennus rzucił swój własny miecz na ciężary i ogłosił „Biada pokonanym!”

Waga nie znała żadnych istotnych ulepszeń technologicznych aż do ery przemysłowej. Dopiero pod koniec XVIII wieku pojawiły się nowe sposoby pomiaru masy, które nie opierały się na przeciwwagach. Skala sprężynowa została wynaleziona przez Richarda Saltera, brytyjskiego producenta wagi około 1770 roku. Skala sprężynowa, jak sama nazwa wskazuje, mierzy nacisk (lub napięcie) wywierany na sprężynę w celu ustalenia ciężaru przedmiotu. Skale wiosenne są nadal dość powszechne, ponieważ są bardzo tanie w produkcji, ale nie są tak dokładne, jak systemy elektroniczne zaprojektowane i udoskonalone w XX wieku.

Klasyczne wagi publiczne, które wciąż znajdują się – a czasem nawet działają – w niektórych europejskich miastach są skalami wiosennymi. W Paryżu skale są opatrzone zwrotem: „Ten, kto często waży się, zna się dobrze. Ten, kto dobrze się zna, dobrze żyje ”.

Najnowocześniejsze wagi do ciała polegają na elektronice do pomiaru masy ich użytkowników. Przyklejając rezystory elektryczne do odkształcalnych materiałów i przepuszczając przez nie prąd, można wykryć zmiany w przewodności rezystancji, które są skorelowane z wielkością nacisku wywieranego na materiał, a tym samym wywnioskować ciężar osoby (lub obiektu) stojący na wadze. Najbardziej zaawansowane wagi ciała działają również, jako mierniki impedancji i są w stanie obliczyć stosunek masy tłuszczu do masy beztłuszczowej w ciele. Pomiar impedancji jest wykonywany przez generowanie bardzo małego prądu elektrycznego na powierzchni wagi i pomiar rezystancji napotykanej przez prąd podczas przemieszczania się przez ciało. Masa szczupła jest lepszym przewodnikiem niż masa tłuszczowa, dlatego można wydedukować stosunek obu w ciele.

Rozwój wag nastąpił w każdym aspekcie, choć najbardziej znane wagi to te do ciała to jednak najważniejszą rolę odgrywają wagi przemysłowe stosowane w wielu aspektach życia. Wagi magazynowe pomagają przymierzeniu towarów, wagi samochodowe dbają o dobry stan naszych dróg, wagi lekarskie o idealne odmierzenie leków… można by tak dalej wymieniać. Dzisiejsze znaczenie wag jest nieocenione, warto jest pamiętać, aby była każda waga legalizowana.

Poprzedni artykułW jaki sposób, wózki widłowe pomogą nam w działaniu firmy?
Następny artykułJak zapewnić bezpieczeństwo informacji w swojej firmie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj